Miasta: Bergen

Dodano: - 24431 raz(y) oglądano.

Miasta

Jest nieformalną stolicą zachodniej Norwegii. Położone 485 km. na zachód od Oslo, posiada bezpośrednie lotnicze, kolejowe i autobusowe połączenia ze stolicą. Reklamowane jest jako brama wypadowa do fiordów zachodniego wybrzeża. Atmosfera miasta jest niepowtarzalna i pełna uroku. Bergen zostało założone w 1070 roku przez króla Olafa III Spokojnego. Najciekawszą częścią miasta jest Bryggen, będące starą kupiecką dzielnicą z drewnianymi domami z XVIII w., znajdującymi się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, zbudowaną staranie według regularnego planu. Bryggen szczególnie pięknie wygląda oświetlona nocą. Z góry Floyen (wjazd kolejką za 35 NOK) rozciąga się rozległy widok na miasto i port. Niemałą atrakcją jest targ rybny na Torget.

Bergen

Można tu obejrzeć wszystko, co żyje w morzu. Godne obejrzenia jest również Muzeum Haenzatyckie (Hanseatic Museum), wstęp 35 NOK. Zlokalizowane w starym domu kupieckim prezentuje eksponaty z okresu dawnej świetności miasta.

Drugim obiektem uzupełniającym historię miasta jest Muzeum Bryggens, wstęp 20 NOK. Przedstawia ono dawny sprzęt domowy i marynistyczny. Niezwykłe jest także Muzeum Trądu (Lapramuseet), wstęp 20 NOK. Mieści się w starym szpitalu św. Jerzego, w którym tutejszy lekarz, Armauer Hansen, w 1873 r. pierwszy odkrył bakterie trądu.

Strona << | 1 | 2 | >>
Wiertarki Metale* Socjologia HDD Domy Psychologia
Page created in 0,055980 Seconds